ADC12C080
Features: · 1 GHz Full Power Bandwidth· Internal reference and sample-and-hold circuit· Low power consumption· Data Ready output clock· Clock Duty Cycle Stabilizer· Single +3.0V supply operation· Power-down mode· 32-pin LLP package, (5x5x0.8mm, 0.5mm pin-pitch)Application· High IF Sampling Receive...
product image
ADC12C080 Picture
SeekIC No. : 004274141 Detail
ADC12C080: Features: · 1 GHz Full Power Bandwidth· Internal reference and sample-and-hold circuit· Low power consumption· Data Ready output clock· Clock Duty Cycle Stabilizer· Single +3.0V supply operation· Po...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ADC12C080
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· 1 GHz Full Power Bandwidth
· Internal reference and sample-and-hold circuit
· Low power consumption
· Data Ready output clock
· Clock Duty Cycle Stabilizer
· Single +3.0V supply operation
· Power-down mode
· 32-pin LLP package, (5x5x0.8mm, 0.5mm pin-pitch)
Application
· High IF Sampling Receivers
· Wireless Base Station Receivers
· Test and Measurement Equipment
· Communications Instrumentation
· Portable Instrumentation
Specifications
Supply Voltage (VA, VDR) .. −0.3V to 4.2V
Voltage on Any Pin
(Not to exceed 4.2V)..−0.3V to (VA +0.3V)
Input Current at Any Pin other
than Supply Pins (Note 4)......±5 mA
Package Input Current (Note 4) ..±50 mA
Max Junction Temp (TJ) ...... +150
Thermal Resistance (JA)...... 30/W
ESD Rating
Human Body Model (Note 6) .....2500V
Machine Model (Note 6)........ 250V
Storage Temperature... −65 to +150
Description
The ADC12C080 is a high-performance CMOS analog-todigital converter capable of converting analog input signals into 12-bit digital words at rates up to 80 Mega Samples Per Second (MSPS). This converter uses a differential, pipelined architecture with digital error correction and an on-chip sample- and-hold circuit to minimize power consumption and the external component count, while providing excellent dynamic performance. A unique sample-and-hold stage yields a fullpower bandwidth of 1 GHz. The ADC12C080 may be operated from a single +3.0V power supply and consumes low power. A separate +2.5V supply may be used for the digital output interface which allows lower power operation with reduced noise. A power-down feature reduces the power consumption to very low levels while still allowing fast wake-up time to full operation. The differential inputs accept a 2V full scale differential input swing. A stable 1.2V internal voltage reference is provided, or the ADC12C080 can be operated with an external 1.2V reference. Output data format (offset binary versus 2's complement) and duty cycle stabilizer are pin-selectable. The duty cycle stabilizer maintains performance over a wide range of clock duty cycles.