ADC12C105
Features: ·1 GHz Full Power Bandwidth·Internal reference and sample-and-hold circuit·Low power consumption·Data Ready output clock·Clock Duty Cycle Stabilizer·Single +3.0V or +3.3V supply operation·Power-down mode·32-pin LLP package, (5x5x0.8mm, 0.5mm pin-pitch)Application· High IF Sampling Receiv...
product image
ADC12C105 Picture
SeekIC No. : 004274142 Detail
ADC12C105: Features: ·1 GHz Full Power Bandwidth·Internal reference and sample-and-hold circuit·Low power consumption·Data Ready output clock·Clock Duty Cycle Stabilizer·Single +3.0V or +3.3V supply operation·...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ADC12C105
Features:
·1 GHz Full Power Bandwidth
·Internal reference and sample-and-hold circuit
·Low power consumption
·Data Ready output clock
·Clock Duty Cycle Stabilizer
·Single +3.0V or +3.3V supply operation
·Power-down mode
·32-pin LLP package, (5x5x0.8mm, 0.5mm pin-pitch)
· Portable Instrumentation
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Resolution 12 bits
Channels 1 Channels
SNR 70.1 dB
SFDR 90 dB
ENOB 11.3 bits
Max Sample Rate 105 MSPS
Min Sample Rate 20 MSPS
Power Dissipation 0.4 Watt
PowerWise Rating 1 1.51 pJ/conv
INL (+/-) 0.5 LSB
SINAD 70 dB
DNL (+/-) 0.25 LSB
THD dB -88 dB
Min Supply Voltage 3 Volt
Max Supply Voltage 3.6 Volt
Nominal Vin 2 Vpp
Temperature Min -40 deg C
Temperature Max 85 deg C
Data Converter Type ADC
Automotive Selection Guide Yes
PowerWise Yes
View Using Catalog
Supply Voltage (VA, VDR) .....−0.3V to 4.2V
Voltage on Any Pin
(Not to exceed 4.2V).... −0.3V to (VA +0.3V)
Input Current at Any Pin other
than Supply Pins (Note 4)........ ±5 mA
Package Input Current (Note 4).... ±50 mA
ESD Rating
Human Body Model (Note 6) ....... 2500V
Description
The ADC12C105 is a high-performance CMOS analog-to-digital converter capable of converting analog input signals into 12-bit digital words at rates up to 105 Mega Samples Per Second (MSPS). This converter uses a differential, pipelined architecture with digital error correction and an on-chip sample-and-hold circuit to minimize power consumption and the external component count, while providing excellent dynamic performance. A unique sample-and-hold stage yields a full-power bandwidth of 1 GHz. The ADC12C105 may be operated from a single +3.0V or +3.3V power supply and consumes low power.
A separate +2.5V supply may be used for the digital output interface which allows lower power operation with reduced noise. A power-down feature reduces the power consumption to very low levels while still allowing fast wake-up time to full operation. The differential inputs accept a 2V full scale differential input swing. A stable 1.2V internal voltage reference is provided, or the ADC12C105 can be operated with an external 1.2V reference. Output data format (offset binary versus 2's complement) and duty cycle stabilizer are pin-selectable. The duty cycle stabilizer maintains performance over a wide range of clock duty cycles.