ADC12DC080
Features: · 1 GHz Full Power Bandwidth· Internal sample-and-hold circuit and precision reference· Low power consumption· Clock Duty Cycle Stabilizer· Single +3.3V supply operation· Power-down mode· Offset binary or 2's complement output data format· 60-pin LLP package, (9x9x0.8mm, 0.5mm pin-pitch)...
product image
ADC12DC080 Picture
SeekIC No. : 004274147 Detail
ADC12DC080: Features: · 1 GHz Full Power Bandwidth· Internal sample-and-hold circuit and precision reference· Low power consumption· Clock Duty Cycle Stabilizer· Single +3.3V supply operation· Power-down mode· ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ADC12DC080
Features:
· 1 GHz Full Power Bandwidth
· Internal sample-and-hold circuit and precision reference
· Low power consumption
· Clock Duty Cycle Stabilizer
· Single +3.3V supply operation
· Power-down mode
· Offset binary or 2's complement output data format
· 60-pin LLP package, (9x9x0.8mm, 0.5mm pin-pitch)
· Portable Instrumentation
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Supply Voltage (VA, VDR)                             −0.3V to 4.2V
Voltage on Any Pin                             −0.3V to (VA +0.3V)
(Not to exceed 4.2V)
Input Current at Any Pin other                               ±5 mA
than Supply Pins (Note 4)
Package Input Current (Note 4)                           ±50 mA
ESD Rating
Human Body Model (Note 6)                                  2500V
Machine Model (Note 6)                                           250V
Storage Temperature                            −65 to +150
Description
The ADC12DC080 and ADC12DC105 are high-performance CMOS analog-to-digital converters capable of converting two analog input signals into 12-bit digital words at rates up to 80/105 Mega Samples Per Second (MSPS) respectively. These converters use a differential, pipelined architecture with digital error correction and an on-chip sample-and-hold circuit to minimize power consumption and the external component count, while providing excellent dynamic performance. A unique sample-and-hold stage yields a full-power bandwidth of 1 GHz. The ADC12DC080/105 may be operated from a single +3.3V power supply. A power-down feature reduces the power consumption to very low levels while still allowing fast wake-up time to full operation. The differential inputs provide a 2V full scale differential input swing. A stable 1.2V internal voltage reference is provided, or the ADC12DC080/ 105 can be operated with an external 1.2V reference. Output data format (offset binary versus 2's complement) and duty cycle stabilizer are pin-selectable. The duty cycle stabilizer maintains performance over a wide range of clock duty cycles.