ADC12DS065
Features: · 1 GHz Full Power Bandwidth· Internal sample-and-hold circuit and precision reference· Low power consumption· Clock Duty Cycle Stabilizer· Single +3.3V supply operation· Offset binary or 2's complement output data format· Serial LVDS Outputs· 60-pin LLP package, (9x9x0.8mm, 0.5mm pin-pi...
product image
ADC12DS065 Picture
SeekIC No. : 004274153 Detail
ADC12DS065: Features: · 1 GHz Full Power Bandwidth· Internal sample-and-hold circuit and precision reference· Low power consumption· Clock Duty Cycle Stabilizer· Single +3.3V supply operation· Offset binary or ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ADC12DS065
Features:
· 1 GHz Full Power Bandwidth
· Internal sample-and-hold circuit and precision reference
· Low power consumption
· Clock Duty Cycle Stabilizer
· Single +3.3V supply operation
· Offset binary or 2's complement output data format
· Serial LVDS Outputs
· 60-pin LLP package, (9x9x0.8mm, 0.5mm pin-pitch)
Application
· High IF Sampling Receivers
· Wireless Base Station Receivers
· Test and Measurement Equipment
· Communications Instrumentation
· Portable Instrumentation
Specifications
Supply Voltage (VA, VDR) −0.3V to 4.2V
Voltage on Any Pin
(Not to exceed 4.2V)
−0.3V to (VA +0.3V)
Input Current at Any Pin other
than Supply Pins (Note 4)
±5 mA
Package Input Current (Note 4) ±50 mA
Max Junction Temp (TJ) +150
Thermal Resistance (JA) 30/W
ESD Rating
Human Body Model (Note 6)
2500V
Machine Model (Note 6) 250V
Storage Temperature −65 to +150
Soldering process must comply with National Semiconductor's Reflow Temperature Profile
specifications. Refer to www.national.com/packaging. (Note 7)
Description
The ADC12DS065, ADC12DS080, ADC12DS095, and ADC12DS105 are high-performance CMOS analog-to-digital converters capable of converting two analog input signals into 12-bit digital words at rates up to 65/80/95/105 Mega Samples Per Second (MSPS) respectively. The digital outputs are serialized and provided on differential LVDS signal pairs. These converters use a differential, pipelined architecture with digital error correction and an on-chip sample-and-hold circuit to minimize power consumption and the external component count, while providing excellent dynamic performance. A unique sample-and-hold stage yields a full-power bandwidth of 1 GHz. The ADC12DS065/080/095/105 may be operated from a single +3.3V power supply and consumes low power. A power-down feature reduces the power consumption to very low levels while still allowing fast wake-up time to full operation. The differential inputs provide a 2V full scale differential input swing. A stable 1.2V internal voltage reference is provided, or the ADC12DS065/080/095/105 can be operated with an external 1.2V reference. Output data format (offset binary versus 2's complement) and duty cycle stabilizer are pin-selectable. The duty cycle stabilizer maintains performance over a wide range of clock duty cycles. The ADC12DS065/080/095/105 is available in a 60-lead LLP package and operates over the industrial temperature range of −40 to +85.