ADC12DS080
product image
ADC12DS080 Picture
SeekIC No. : 004274154 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ADC12DS080
Specifications
Resolution12 bits
Channels2 Channels
SNR71.2 dB
SFDR90 dB
ENOB11.5 bits
Max Sample Rate80 MSPS
Min Sample Rate20 MSPS
Power Dissipation0.845 Watt
PowerWise Rating 11.82 pJ/conv
INL (+/-)0.5 LSB
SINAD71.1 dB
DNL (+/-)0.25 LSB
THD dB-88 dB
Min Supply Voltage2.7 Volt
Max Supply Voltage3.6 Volt
Nominal Vin2 Vpp
Temperature Min-40 deg C
Temperature Max85 deg C
Data Converter TypeADC
PowerWiseYes
View Using Catalog
Description
The ADC12DS080 is a high-performance CMOS analog-to-digital converter capable of converting two analog input signals into 12-bit digital words at rates up to 80 Mega Samples Per Second (MSPS). The digital outputs are serialized and provided on differential LVDS signal pairs. This converter uses a differential, pipelined architecture with digital error correction and an on-chip sample-and-hold circuit to minimize power consumption and the external component count, while providing excellent dynamic performance. The ADC12DS080 may be operated from a single +3.0V or 3.3V power supply. A power-down feature reduces the power consumption to very low levels while still allowing fast wake-up time to full operation. The differential inputs accept a 2V full scale differential input swing. A stable 1.2V internal voltage reference is provided, or the ADC12DS080 can be operated with an external 1.2V reference. The selectable duty cycle stabilizer maintains performance over a wide range of clock duty cycles. A serial interface allows access to the internal registers for full control of the ADC12DS080's functionality. The ADC12DS080 is available in a 60-lead LLP package and operates over the industrial temperature range of −40°C to +85°C