ADC12EU050
Features: ` CTADC architecture with 40-50MSPS throughput` Anti-alias filter free Nyquist sample range` Unique Instant Overload Recovery (IOR)` Wide 2.10 VPP input range` 1.2V supply voltage` Integrated precision LC PLL` Serial control via SPI compatible interfaceApplication· Battery powered portab...
product image
ADC12EU050 Picture
SeekIC No. : 004274156 Detail
ADC12EU050: Features: ` CTADC architecture with 40-50MSPS throughput` Anti-alias filter free Nyquist sample range` Unique Instant Overload Recovery (IOR)` Wide 2.10 VPP input range` 1.2V supply voltage` Integra...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ADC12EU050
Features:
` CTADC architecture with 40-50MSPS throughput
` Anti-alias filter free Nyquist sample range
` Unique Instant Overload Recovery (IOR)
` Wide 2.10 VPP input range
` 1.2V supply voltage
` Integrated precision LC PLL
` Serial control via SPI compatible interface
Application
· Battery powered portable systems
· Medical imaging, ultrasound
· Industrial ultrasound, such as non-destructive testing
· Communications
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Resolution 12 bits
Channels 8 Channels
SNR 70 dB
SFDR 78 dB
ENOB 10.7 bits
Max Sample Rate 50 MSPS
Min Sample Rate 40 MSPS
Power Dissipation 0.32 Watt
PowerWise Rating 1 0.48 pJ/conv
INL (+/-) 2 LSB
SINAD 66 dB
DNL (+/-) 0.3 LSB
THD dB -70 dB
Min Supply Voltage 1.14 Volt
Max Supply Voltage 1.26 Volt
Nominal Vin 2 Vpp
Temperature Min -40 deg C
Temperature Max 85 deg C
Data Converter Type ADC
PowerWise Yes
View Using Catalog
Description
The ADC12EU050 is a 12-bit, ultra-low power, octal A/D converter
for use in high performance analog to digital applications.
The ADC12EU050 uses an innovative continuous time sigma delta architecture offering ultra low power consumption and an alias free sample bandwidth up to 25MHz. The input stage of each channel features a proprietary system to ensure instantaneous recovery from overdrive. Instant overload recovery (IOR) with no memory effect guarantees the elimination of phase errors resulting from out of range input signals.
The ADC12EU050 reduces interconnection complexity by using programmable serialized outputs which offer the industry standard LVDS and SLVS modes. Power consumption of only 44mW per channel(@ 50MSPS) gives a total chip power consumption of 350mW. The ADC12EU050 can operate entirely from a 1.2V supply, although a separate output driver supply of up to 1.8V can be used. The device operates from -40 to +85 °C and is supplied in a 10 x 10 mm2, 68 pin package.