ADP150AUJZ-3.3-R7
IC REG LDO 3.3V .15A TSOT-5
product image
ADP150AUJZ-3.3-R7 Picture
SeekIC No. : 003588487 Detail
ADP150AUJZ-3.3-R7: IC REG LDO 3.3V .15A TSOT-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ADP150AUJZ-3.3-R7
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Analog Devices Inc
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 5.5V Voltage - Dropout (Typical): 0.105V @ 150mA
Supply Voltage - Min : 1.71 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 150mA (Max) Current - Limit (Min): 190mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 5.5V
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package: TSOT-23-5
Current - Output: 150mA (Max)
Manufacturer: Analog Devices Inc
Voltage - Dropout (Typical): 0.105V @ 150mA
Current - Limit (Min): 190mA