ADP3338AKC-2.5-RL7
IC REG LDO 2.5V 1A SOT-223
product image
ADP3338AKC-2.5-RL7 Picture
SeekIC No. : 003590522 Detail
ADP3338AKC-2.5-RL7: IC REG LDO 2.5V 1A SOT-223
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ADP3338AKC-2.5-RL7
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: anyCAP® Manufacturer: Analog Devices Inc
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 2.5V
Voltage - Input: 2.7 V ~ 8 V Voltage - Dropout (Typical): 0.19V @ 1A
Number of Regulators: 1 Current - Output: 1A
Current - Limit (Min): - Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case : HVQFN-20 (SOT-662-1)
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA Supplier Device Package: SOT-223-3
Description
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Output: 2.5V
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package: SOT-223-3
Current - Output: 1A
Manufacturer: Analog Devices Inc
Series: anyCAP®
Voltage - Input: 2.7 V ~ 8 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.19V @ 1A
Packaging: Cut Tape (CT)
Parameters:
Technical/Catalog InformationADP3338AKC-2.5-RL7
VendorAnalog Devices Inc (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223, SC-73, TO-261 (3 Leads + Tab)
PackagingCut Tape (CT)
Current - Output1A
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input2.7 ~ 8 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.6A