ADP3338AKCZ-1.5-RL
IC REG LDO 1.5V 1A SOT223
product image
ADP3338AKCZ-1.5-RL Picture
SeekIC No. : 003592219 Detail
ADP3338AKCZ-1.5-RL: IC REG LDO 1.5V 1A SOT223
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ADP3338AKCZ-1.5-RL
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 1.5V
Voltage - Input: 2.7 V ~ 8 V Voltage - Dropout (Typical): 0.19V @ 1A
Supply Voltage - Min : 1.71 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 1A Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Voltage - Output: 1.5V
Supplier Device Package: SOT-223-3
Current - Output: 1A
Manufacturer: Analog Devices Inc
Series: anyCAP®
Voltage - Input: 2.7 V ~ 8 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.19V @ 1A
Parameters:
Technical/Catalog InformationADP3338AKCZ-1.5-RL
VendorAnalog Devices Inc
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output1A
Voltage - Output1.5V
Voltage - Input2.7 ~ 8 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.6A