ADP3338AKCZ-3.3-RL
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223
product image
ADP3338AKCZ-3.3-RL Picture
SeekIC No. : 003589703 Detail
ADP3338AKCZ-3.3-RL: IC REG LDO 3.3V 1A SOT223
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ADP3338AKCZ-3.3-RL
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: anyCAP® Manufacturer: Analog Devices Inc
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 8V Voltage - Dropout (Typical): 0.19V @ 1A
Supply Voltage - Min : 1.71 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 1A Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Voltage - Output: 3.3V
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package: SOT-223-3
Current - Output: 1A
Voltage - Input: Up to 8V
Manufacturer: Analog Devices Inc
Series: anyCAP®
Voltage - Dropout (Typical): 0.19V @ 1A
Parameters:
Technical/Catalog InformationADP3338AKCZ-3.3-RL
VendorAnalog Devices Inc
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output1A
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input2.7 ~ 8 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.6A