ADP3339AKC-1.5-RL7
IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT-223
product image
ADP3339AKC-1.5-RL7 Picture
SeekIC No. : 003595211 Detail
ADP3339AKC-1.5-RL7: IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT-223
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ADP3339AKC-1.5-RL7
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 1.5V
Voltage - Input: 2.8 V ~ 6 V Voltage - Dropout (Typical): 0.23V @ 1.5A
Number of Regulators: 1 Current - Output: 1.5A
Current - Limit (Min): - Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case : HVQFN-20 (SOT-662-1) Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Voltage - Output: 1.5V
Supplier Device Package: SOT-223-3
Manufacturer: Analog Devices Inc
Current - Output: 1.5A
Series: anyCAP®
Packaging: Cut Tape (CT)
Voltage - Dropout (Typical): 0.23V @ 1.5A
Voltage - Input: 2.8 V ~ 6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationADP3339AKC-1.5-RL7
VendorAnalog Devices Inc (VA)
PackagingCut Tape (CT)
Current - Output1.5A
Voltage - Output1.5V
Voltage - Input2.8 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)2A