ADS8364Y/250
ADC (A/D Converters) 16-Bit 250kSPS 6 ADC Parallel Out
product image
ADS8364Y/250 Picture
SeekIC No. : 00329435 Detail
ADS8364Y/250: ADC (A/D Converters) 16-Bit 250kSPS 6 ADC Parallel Out
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ADS8364Y/250
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Number of Converters : 3 Number of ADC Inputs : 6
Architecture : SAR Conversion Rate : 250 KSPs
Resolution : 16 bit Input Type : Voltage
Interface Type : Parallel SNR : 83.2 dB
Voltage Reference : Internal, External Supply Voltage - Max : 5.25 V
Supply Voltage - Min : 4.75 V Maximum Power Dissipation : 471.5 mW
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TQFP-64 Packaging : Reel
Description
Architecture : SAR
Resolution : 16 bit
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Input Type : Voltage
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Supply Voltage - Max : 5.25 V
Interface Type : Parallel
Package / Case : TQFP-64
Supply Voltage - Min : 4.75 V
Number of ADC Inputs : 6
Number of Converters : 3
Voltage Reference : Internal, External
Conversion Rate : 250 KSPs
SNR : 83.2 dB
Maximum Power Dissipation : 471.5 mW
Description
The ADS8364Y/250 is designed as one kind of 250 kHz, 16-bit, 6-channel simultaneous sampling analog-to-digital converter device that can be used in (1)motor control; (2)multi-axis positioning systems; (3)3-phase power control applications. This device offers a flexible high-speed parallel interface with a direct address mode, a cycle, and a FIFO mode.
Features of the ADS8364Y/250 are:(1)6 input channels; (2)fully differential inputs; (3)6 independent 16-bit ADC; (4)4s total throughput per channel; (5)tested no missing codes to 14 bits; (6)buffered reference inputs; (7)low poweR: 450mW; (8)TQFP-64 package.
The absolute maximum ratings of the ADS8364Y/250 can be summarized as:(1)Supply Voltage, AGND to AVDD: -0.3V to 6V;(2)Supply Voltage, BGND to BVDD: 0.3V to 6V;(3)Supply Voltage, DGND to DVDD:0.3V to 6V;(4)Analog Input Voltage Range: AGND-0.3V to AVDD+0.3V;(5)Voltage Differences, BVDD, DVDD to AGND: -0.3V to 6V;(6)Input Current ot Any Pin Except Supply: -20mA to 20mA;(7)Power Dissipation: See Dissipation Rating Table;(8)Storage Temperature Range:65°C to 150°C;(9)Lead Temperature 1.6mm (1/16 inch) from Case for 10sec: 260°C. If you want to know more information about it, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .
Parameters:
Technical/Catalog InformationADS8364Y/250
VendorTexas Instruments (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Bits16
Package / Case64-TQFP
Data InterfaceParallel
PackagingDigi-Reel?
Sampling Rate (Per Second)250k
Operating Temperature-40°C ~ 85°C