AEDB-9140-A11
Encoders 3 Channel 500CPR Metal CW 28mm 4mm
product image
AEDB-9140-A11 Picture
SeekIC No. : 001121934 Detail
AEDB-9140-A11: Encoders 3 Channel 500CPR Metal CW 28mm 4mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AEDB-9140-A11
Mfg:
Avago Technologies
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Optical Encoders Pulses per Revolution : 500 CPR
Number of Channels : 3 Supply Voltage : 5 V
Packaging : Bulk
Description
Number of Detents :
Mounting Style :
Termination Style :
Output :
Shaft Type :
With Switch :
Operating Temperature Range :
Packaging : Bulk
Product : Optical Encoders
Number of Channels : 3
Supply Voltage : 5 V
Pulses per Revolution : 500 CPR
Specifications
  • Miniature size, ideal for space constrained applications
  • Complete package of encoder module with codewheel offer highly competitive price range.
  • No Signal Adjustment Required
  • Extremely tolerant to mounting misalignment.
  • Easy to mount
  • Description
    The AEDB-9140 Series is a miniature encoder series with outer diameter of less than 30mm. The product is designed with semicircular module hence fit elegantly into any round shape housed encoder. Such size and shape is popularly used in the automation industry.
    The AEDB-9140  is designed for use with a codewheel at 11.00mm (0.433inch) optical radius.Resolutions are available from 100 through 500 CPR.The operating temperature ranges from -10 degree Celcius through 85 degree Celcius with the maximum operating frequency at 100Khz.The design uses transmissive technology and produces a 3-channel output (A, B & Z).