AEE00B12-49
CONV DC-DC 10W 12VIN 12VOUT SGL
product image
AEE00B12-49 Picture
SeekIC No. : 003793858 Detail
AEE00B12-49: CONV DC-DC 10W 12VIN 12VOUT SGL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AEE00B12-49
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: AEE00 Manufacturer: Emerson Network Power
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Interface Type : Serial Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Input (Max): 18V Voltage - Output 1: 12V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 840mA Power (Watts) - Manufacture Series: 10W
Voltage - Isolation: 500V Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 6-DIP Module
Size / Dimension: 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -25°C ~ 100°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Voltage - Output 1: 12V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Efficiency: 83%
Voltage - Input (Max): 18V
Power (Watts) - Manufacture Series: 10W
Package / Case: 6-DIP Module
Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Isolation: 500V
Size / Dimension: 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Manufacturer: Emerson Network Power
Series: AEE00
Current - Output (Max): 840mA