AFK107M35X16B-F
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD SMT-AL(V-CHIP)
product image
AFK107M35X16B-F Picture
SeekIC No. : 00757195 Detail
AFK107M35X16B-F: Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD SMT-AL(V-CHIP)
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK107M35X16B-F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 100 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts ESR : 0.34 Ohm
Dimensions : 6.3 mm Dia. x 7.8 mm L x 7.9 mm H
Description
Operating Temperature Range :
Product :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts
Capacitance : 100 uF
ESR : 0.34 Ohm
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK107M35X16B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance100F
ESR (Equivalent Series Resistance)340.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension-
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating35V