AFK107M50F24T-F
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 50V 100uF 8X10.2
product image
AFK107M50F24T-F Picture
SeekIC No. : 00753034 Detail
AFK107M50F24T-F: Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 50V 100uF 8X10.2
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK107M50F24T-F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 100 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts ESR : 0.34 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C Dimensions : 8 mm Dia. x 10.2 mm L x 10 mm H
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts
Capacitance : 100 uF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 8 mm Dia. x 10.2 mm L x 10 mm H
ESR : 0.34 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK107M50F24T-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance100F
ESR (Equivalent Series Resistance)340.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingTape & Reel (TR)
Tolerance±20%
Voltage Rating50V