AFK107M80H32B-F
CAP ALUM 100UF 80V 20% SMD
product image
AFK107M80H32B-F Picture
SeekIC No. : 002911158 Detail
AFK107M80H32B-F: CAP ALUM 100UF 80V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK107M80H32B-F
Quick Details
Series: AFK Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 100µF Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W
Voltage Rating: 80V Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 500mA
ESR (Equivalent Series Resistance): 320 mOhm Impedance: 320 mOhm
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.492" Dia (12.50mm) Height - Seated (Max): 0.531" (13.50mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
Capacitance: 100µF
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C
Voltage Rating: 80V
Ripple Current: 500mA
Packaging: Bulk
Size / Dimension: 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max): 0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size: 0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
Impedance: 320 mOhm
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: AFK
ESR (Equivalent Series Resistance): 320 mOhm
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK107M80H32B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance100F
ESR (Equivalent Series Resistance)320.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating80V