AFK157M16X16T-F
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 150uF 16V 20%
product image
AFK157M16X16T-F Picture
SeekIC No. : 00751399 Detail
AFK157M16X16T-F: Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 150uF 16V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK157M16X16T-F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 150 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 16 Volts ESR : 0.34 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C Dimensions : 6.3 mm Dia. x 7.7 mm L x 7.8 mm H
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Capacitance : 150 uF
Voltage Rating : 16 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 6.3 mm Dia. x 7.7 mm L x 7.8 mm H
ESR : 0.34 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK157M16X16T-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance150F
ESR (Equivalent Series Resistance)340.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingTape & Reel (TR)
Tolerance±20%
Voltage Rating16V