AFK157M50G24B-F
CAP ALUM 150UF 50V 20% SMD
product image
AFK157M50G24B-F Picture
SeekIC No. : 002907815 Detail
AFK157M50G24B-F: CAP ALUM 150UF 50V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK157M50G24B-F
Quick Details
Series: AFK Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 150µF Voltage Rating: 50V
Tolerance: ±20% Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C Features: General Purpose
Ripple Current: 670mA Length : 29 mm
ESR (Equivalent Series Resistance): 180 mOhm Impedance: 180 mOhm
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm) Height - Seated (Max): 0.402" (10.20mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Description
Voltage Rating: 50V
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Capacitance: 150µF
Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max): 0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size: 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 180 mOhm
Ripple Current: 670mA
Impedance: 180 mOhm
Packaging: BulkAlternate Packaging
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: AFK
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK157M50G24B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance150F
ESR (Equivalent Series Resistance)180.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating50V