AFK157M63H32B-F
CAP ALUM 150UF 63V 20% SMD
product image
AFK157M63H32B-F Picture
SeekIC No. : 002907816 Detail
AFK157M63H32B-F: CAP ALUM 150UF 63V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK157M63H32B-F
Quick Details
Series: AFK Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 150µF Voltage Rating: 63V
Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 800mA
ESR (Equivalent Series Resistance): 160 mOhm Impedance: 160 mOhm
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.492" Dia (12.50mm) Height - Seated (Max): 0.531" (13.50mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance: 150µF
Voltage Rating: 63V
Packaging: Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance): 160 mOhm
Impedance: 160 mOhm
Size / Dimension: 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max): 0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size: 0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
Ripple Current: 800mA
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: AFK
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK157M63H32B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance150F
ESR (Equivalent Series Resistance)160.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V