AFK158M16H32B-F
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 1500UF 16V 20%
product image
AFK158M16H32B-F Picture
SeekIC No. : 00757948 Detail
AFK158M16H32B-F: Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 1500UF 16V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK158M16H32B-F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 1500 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 16 Volts Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Dimensions :
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage Rating : 16 Volts
Capacitance : 1500 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK158M16H32B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
ESR (Equivalent Series Resistance)60.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating16V