AFK158M35P44B-F
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 1500uF 35V 20%
product image
AFK158M35P44B-F Picture
SeekIC No. : 00757956 Detail
AFK158M35P44B-F: Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 1500uF 35V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK158M35P44B-F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 1500 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 0.63 in Dia. x 0.65 in L x 19 mm H Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage Rating : 35 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Capacitance : 1500 uF
Dimensions : 0.63 in Dia. x 0.65 in L x 19 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK158M35P44B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
ESR (Equivalent Series Resistance)35.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating35V