AFK226M06B12B-F
CAP ALUM 22UF 6.3V 20% SMD
product image
AFK226M06B12B-F Picture
SeekIC No. : 002908829 Detail
AFK226M06B12B-F: CAP ALUM 22UF 6.3V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK226M06B12B-F
Quick Details
Series: AFK Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 22µF Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W
Voltage Rating: 6.3V Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 90mA
ESR (Equivalent Series Resistance): 1.35 Ohm Impedance: 1.35 Ohm
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.157" Dia (4.00mm) Height - Seated (Max): 0.228" (5.80mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
Voltage Rating: 6.3V
Size / Dimension: 0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance: 22µF
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Surface Mount Land Size: 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 0.228" (5.80mm)
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Ripple Current: 90mA
Impedance: 1.35 Ohm
Packaging: Bulk
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: AFK
ESR (Equivalent Series Resistance): 1.35 Ohm
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK226M06B12B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance22F
ESR (Equivalent Series Resistance)1.350 Ohm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension-
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V