AFK336M25D16B-F
CAP ALUM 33UF 25V 20% SMD
product image
AFK336M25D16B-F Picture
SeekIC No. : 002914136 Detail
AFK336M25D16B-F: CAP ALUM 33UF 25V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK336M25D16B-F
Quick Details
Series: AFK Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 33µF Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W
Voltage Rating: 25V Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 240mA
ESR (Equivalent Series Resistance): 360 mOhm Impedance: 360 mOhm
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.248" Dia (6.30mm) Height - Seated (Max): 0.228" (5.80mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
Ripple Current: 240mA
Voltage Rating: 25V
Capacitance: 33µF
Size / Dimension: 0.248" Dia (6.30mm)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 0.228" (5.80mm)
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size: 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Impedance: 360 mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance): 360 mOhm
Packaging: Bulk
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: AFK
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK336M25D16B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance33F
ESR (Equivalent Series Resistance)360.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension-
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating25V