AFK336M50E16B-F
CAP ALUM 33UF 50V 20% SMD
product image
AFK336M50E16B-F Picture
SeekIC No. : 002914138 Detail
AFK336M50E16B-F: CAP ALUM 33UF 50V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK336M50E16B-F
Quick Details
Series: AFK Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 33µF Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W
Voltage Rating: 50V Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 195mA
ESR (Equivalent Series Resistance): 680 mOhm Impedance: 680 mOhm
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm) Height - Seated (Max): 0.244" (6.20mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Description
Voltage Rating: 50V
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
Capacitance: 33µF
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max): 0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size: 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current: 195mA
Impedance: 680 mOhm
Packaging: Bulk
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: AFK
ESR (Equivalent Series Resistance): 680 mOhm
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK336M50E16B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance33F
ESR (Equivalent Series Resistance)680.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating50V