AGN200A24X
Low Signal Relays - PCB 1A 24VDC DPDT NON-LATCHING SMD
product image
AGN200A24X Picture
SeekIC No. : 002567556 Detail
AGN200A24X: Low Signal Relays - PCB 1A 24VDC DPDT NON-LATCHING SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AGN200A24X
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Contact Current Rating : 1 A
Coil Voltage : 24 VDC Maximum Switching Current : 1 A
Coil Current : 9.6 mA Coil Type : Single Side Stable
Power Consumption : 230 mW Termination Style : Solder Pad
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Contact Current Rating : 1 A
Maximum Switching Current : 1 A
Coil Type : Single Side Stable
Termination Style : Solder Pad
Coil Voltage : 24 VDC
Coil Current : 9.6 mA
Power Consumption : 230 mW
Parameters:
Technical/Catalog InformationAGN200A24X
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage1A @ 30VDC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)18 VDC
Coil Current9.6mA