AGQ200S12Z
Low Signal Relays - PCB 2 Form C, 12VDC 30VDC SMD 12V
product image
AGQ200S12Z Picture
SeekIC No. : 002569094 Detail
AGQ200S12Z: Low Signal Relays - PCB 2 Form C, 12VDC 30VDC SMD 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AGQ200S12Z
Mfg:
Panasonic Electric Works
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Contact Current Rating : 1 A
Coil Voltage : 12 VDC Maximum Switching Current : 1 A
Coil Current : 11.7 mA Coil Type : Single Side Stable
Power Consumption : 140 mW Termination Style : Solder Pad
Description
Isolation :
Insertion Loss :
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Contact Current Rating : 1 A
Maximum Switching Current : 1 A
Coil Type : Single Side Stable
Coil Voltage : 12 VDC
Power Consumption : 140 mW
Termination Style : Solder Pad
Coil Current : 11.7 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationAGQ200S12Z
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeTelecom
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage1A @ 30VDC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9 VDC
Coil Current11.7mA