AK40A-048L-050F03SM
CONV DC-DC 15W 48VIN 5.0VOUT SMD
product image
AK40A-048L-050F03SM Picture
SeekIC No. : 003654098 Detail
AK40A-048L-050F03SM: CONV DC-DC 15W 48VIN 5.0VOUT SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AK40A-048L-050F03SM
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: AK40A Manufacturer: Emerson Network Power
Number of DAC Outputs : 2 Type: Non-Isolated (POL)
Number of Outputs: 1 Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 3A Power (Watts) - Manufacture Series: 15W
Voltage - Isolation: - Features: -
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 20-DIP SMD Module
Size / Dimension: 2.00" L x 1.06" W x 0.50" H (50.8mm x 26.9mm x 12.7mm) Packaging: -
Operating Temperature: -40°C ~ 75°C
Description
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Mounting Type: Surface Mount
Type: Non-Isolated (POL)
Voltage - Isolation: -
Efficiency: 85%
Packaging: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 15W
Current - Output (Max): 3A
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V
Package / Case: 20-DIP SMD Module
Manufacturer: Emerson Network Power
Series: AK40A
Size / Dimension: 2.00" L x 1.06" W x 0.50" H (50.8mm x 26.9mm x 12.7mm)