AL60A-048L-050F10
CONV DC-DC 120W 48VIN 5.0V 10A
product image
AL60A-048L-050F10 Picture
SeekIC No. : 003650183 Detail
AL60A-048L-050F10: CONV DC-DC 120W 48VIN 5.0V 10A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AL60A-048L-050F10
Quick Details
Series: AL60A Manufacturer: Emerson Network Power
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Interface Type : Serial Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 72V Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 10A Power (Watts) - Manufacture Series: 120W
Voltage - Isolation: - Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Module
Size / Dimension: 2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm) Packaging: -
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 1: 5V
Packaging: -
Efficiency: 83%
Operating Temperature: -
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 72V
Current - Output (Max): 10A
Manufacturer: Emerson Network Power
Package / Case: Module
Power (Watts) - Manufacture Series: 120W
Size / Dimension: 2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)