ALE12B12
General Purpose / Industrial Relays 1 Form A, 12VDC PCB Terminals Clas B
product image
ALE12B12 Picture
SeekIC No. : 002547458 Detail
ALE12B12: General Purpose / Industrial Relays 1 Form A, 12VDC PCB Terminals Clas B
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ALE12B12
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Contact Current Rating : 16 A
Coil Voltage : 12 VDC Coil Resistance : 360 Ohms
Coil Current : 33.3 mA Mounting Style : Through Hole
Description
Switching Voltage :
Contact Material :
Coil Voltage : 12 VDC
Contact Current Rating : 16 A
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Mounting Style : Through Hole
Coil Resistance : 360 Ohms
Coil Current : 33.3 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationALE12B12
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, .187" Quick Connect
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage16A @ 277VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)0.6 VDC
Control On Voltage (Max)9 VDC
Coil Current33.3mA