ALE12B18
General Purpose / Industrial Relays RELAY POWER SPST 16A 18VDC 400MW
product image
ALE12B18 Picture
SeekIC No. : 002551669 Detail
ALE12B18: General Purpose / Industrial Relays RELAY POWER SPST 16A 18VDC 400MW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ALE12B18
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Contact Current Rating : 16 A
Coil Voltage : 18 VDC Coil Resistance : 810 Ohms
Coil Current : 22.2 mA Mounting Style : Through Hole
Description
Switching Voltage :
Contact Material :
Contact Current Rating : 16 A
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Mounting Style : Through Hole
Coil Current : 22.2 mA
Coil Voltage : 18 VDC
Coil Resistance : 810 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationALE12B18
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, .187" Quick Connect
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage16A @ 277VAC
Coil Voltage18VDC
Control Off Voltage (Min)0.9 VDC
Control On Voltage (Max)13.5 VDC
Coil Current22.2mA