AM29F200BB-90SI
product image
AM29F200BB-90SI Picture
SeekIC No. : 004282297 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AM29F200BB-90SI
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
  Connection Diagram
Description
Features of the AM29F200BB-90SI are:(1)5.0 V for read and write operations - Minimizes system level power requirements;(2)Manufactured on 0.32 m process technology - Compatible with 0.5 m Am29F200A device;(3)High performance - Access times as fast as 45 ns;(4)20 mA typical active read current (byte mode);(5)30 mA typical program/erase current;(6)Top or bottom boot block configurations available;(7)Minimum 1,000,000 write/erase cycles guaranteed;(8)20-year data retention at 125°C;(9)Hardware RESET# pin - Resets internal state machine to the reading array data;(10)Ready/Busy# output (RY/BY#).
The absolute maximum ratings of the AM29F200BB-90SI can be summarized as:(1)Storage Temperature Plastic Packages: 65°C to +150°C;(2)Ambient Temperature with Power Applied:55°C to +125°C;(3)Voltage with Respect to Ground VCC: 2.0 V to +7.0 V;(4)Voltage with Respect to Ground All other pins: -0.5 V to +7.0 V;(5)Output Short Circuit Current: 200 mA.
The electrical characteristics of this device can be summarized as:(1)Input Load Current: ±1.0 A;(2)A9, OE#, RESET# Input Load Current: 50 A;(3)Output Leakage Current: ±1.0 A;(4)VCC Standby Current: 1.0 mA;(5)Input Low Voltage: 0.5 to 0.8 V;(6)Input High Voltage: 2.0 to VCC + 0.5 V;(7)Output Low Voltage: 0.45 V;(8)Output High Voltage: 2.4 V. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the AM29F200BB-90SI, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.