AM29F400BB-70SE
product image
AM29F400BB-70SE Picture
SeekIC No. : 004282304 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AM29F400BB-70SE
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The AM29F400BB-70SE are  4 Mbit, 5.0 volt-only Flash memories organized as 524,288 bytes or 262,144 words.The device is offered in 44-pin SO and 48-pin TSOP packages. The word-wide data (x16) appears on DQ15DQ0; the byte-wide (x8) data appears on DQ7DQ0. This device is designed to be programmed insystem with the standard system 5.0 volt VCC supply.A 12.0 V VPP is not required for write or erase operations.The device can also be programmed in standard EPROM programmers.
Features of the AM29F400BB-70SE are:(1)Single power supply operation: 5.0 volt-only operation for read, erase, and program operations,Minimizes system level requirements;(2)Manufactured on 0.35 m process technology:Compatible with 0.5 m Am29F400 device;(3)High performance: Access times as fast as 55 ns;(4)Low power consumption (typical values at 5MHz): 1 A standby mode current,20 mA read current (byte mode),28 mA read current (word mode),30 mA program/erase current;(5)Flexible sector architecture: One 16 Kbyte, two 8 Kbyte, one 32 Kbyte, and seven 64 Kbyte sectors (byte mode),One 8 Kword, two 4 Kword, one 16 Kword, and seven 32 Kword sectors (word mode), Supports full chip erase,Sector Protection features:A hardware method of locking a sector to prevent any program or erase operations within that sector,Sectors can be locked via programming equipment,Temporary Sector Unprotect feature allows code changes in previously locked sectors;(6)Top or bottom boot block configurations available;(7)Embedded Algorithms: Embedded Erase algorithm automatically preprograms and erases the entire chip or any combination of designated sectors, Embedded Program algorithm automatically writes and verifies data at specified addresses;(8)Minimum 1,000,000 program/erase cycles per sector guaranteed;(9)Package option: 48-pin TSOP, 44-pin SO;(10)Compatibility with JEDEC standards: Pinout and software compatible with singlepower-supply Flash, Superior inadvertent write protection;(11)Data# Polling and toggle bits: Provides a software method of detecting program or erase operation completion;(12)Ready/Busy# pin (RY/BY#): Provides a hardware method of detecting program or erase cycle completion;(13)Erase Suspend/Erase Resume: Suspends an erase operation to read data from, or program data to, a sector that is not being erased, then resumes the erase operation;(14)Hardware reset pin (RESET#):Hardware method to reset the device to reading array data.
The absolute maximum ratings of the AM29F400BB-70SE can be summarized as:(1)Storage Temperature Plastic Packages:65°C to +150°C;(2)Ambient Temperature with Power Applied:55°C to +125°C;(3)Voltage with Respect to Ground VCC (Note 1):.2.0 V to +7.0 V;(4)Voltage with Respect to Ground A9, OE#, and RESET# (Note 2):.2.0 V to +12.5 V;(5)Voltage with Respect to Ground All other pins (Note 1):.0.5 V to +7.0 V;(6)Output Short Circuit Current (Note 3):200 mA.