AN87C196JV20F8
IC MCU 16-BIT 5V 48K OTP 52-PLCC
product image
AN87C196JV20F8 Picture
SeekIC No. : 003509757 Detail
AN87C196JV20F8: IC MCU 16-BIT 5V 48K OTP 52-PLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AN87C196JV20F8
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: 87C Manufacturer: Intel
Core Processor: MCS 96 Core Size: 16-Bit
Speed: 20MHz Connectivity: SIO
Peripherals: PWM Number of I /O: 41
Program Memory Size: 48KB (48K x 8) Program Memory Type: OTP
EEPROM Size: - Package / Case : SC-70-6
RAM Size: 1.5K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.75 V ~ 5.25 V
Data Converters: A/D 6x10b Oscillator Type: External
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Package / Case: 52-LCC (J-Lead)
Description
EEPROM Size: -
Core Size: 16-Bit
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Speed: 20MHz
Packaging: Tube
Oscillator Type: External
Program Memory Type: OTP
RAM Size: 1.5K x 8
Data Converters: A/D 6x10b
Number of I /O: 41
Package / Case: 52-LCC (J-Lead)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.75 V ~ 5.25 V