AP1115AY18G-13
Low Dropout (LDO) Regulators LDO 15V 0.6A
product image
AP1115AY18G-13 Picture
SeekIC No. : 00511302 Detail
AP1115AY18G-13: Low Dropout (LDO) Regulators LDO 15V 0.6A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AP1115AY18G-13
Mfg:
Diodes Inc.
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 18 V Output Voltage : 1.8 V
Dropout Voltage (Max) : 1.3 V at 600 mA Output Current : 0.6 A
Load Regulation : 18 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-89
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : SOT-89
Output Voltage : 1.8 V
Input Voltage MAX : 18 V
Load Regulation : 18 mV
Dropout Voltage (Max) : 1.3 V at 600 mA
Output Current : 0.6 A