AP7217-33SG-13
Low Dropout (LDO) Regulators LDO CMOS 0.7A 6.0V
product image
AP7217-33SG-13 Picture
SeekIC No. : 00516142 Detail
AP7217-33SG-13: Low Dropout (LDO) Regulators LDO CMOS 0.7A 6.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AP7217-33SG-13
Mfg:
Diodes Inc.
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.25 V at 100 mA Output Current : 500 mA
Load Regulation : 50 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOP-8
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 5.5 V
Output Current : 500 mA
Load Regulation : 50 mV
Package / Case : SOP-8
Dropout Voltage (Max) : 0.25 V at 100 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationAP7217-33SG-13
VendorDiodes Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output500mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input3.3 ~ 5.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)600mA
Current Short Circuit (Isc)50mA