APF30-30-13CB/A01
Heat Sinks 30x30x13mm Double-sided Kapton
product image
APF30-30-13CB/A01 Picture
SeekIC No. : 002534206 Detail
APF30-30-13CB/A01: Heat Sinks 30x30x13mm Double-sided Kapton
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APF30-30-13CB/A01
Mfg:
CTS Electronic Components
Quick Details
Product : Heatsinks Mounting Style : Adhesive
Fin Style : Horizontal Thermal Resistance : 2.45 C / W
Length : 30 mm Width : 30 mm
Height : 12.7 mm Designed for : BGA, PGA, PLCC, QFP
Description
Heatsink Material :
Product : Heatsinks
Length : 30 mm
Mounting Style : Adhesive
Height : 12.7 mm
Designed for : BGA, PGA, PLCC, QFP
Fin Style : Horizontal
Width : 30 mm
Thermal Resistance : 2.45 C / W
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPF30-30-13CB/A01
VendorCTS Thermal Management Products
CategoryFans, Thermal Management
Attachment MethodThermal Tape, Adhesive (Included)
Height0.5" (12.7mm)
MaterialAluminum
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.5°C/W @ 200 LFM
Outline30.00mm x 30.00mm