APT30GP60BG
IGBT 600V 100A 463W TO247
product image
APT30GP60BG Picture
SeekIC No. : 003434401 Detail
APT30GP60BG: IGBT 600V 100A 463W TO247
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT30GP60BG
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: POWER MOS 7® Manufacturer: Microsemi Power Products Group
IGBT Type: PT Frequency : 0.5 GHz to 2 GHz
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.7V @ 15V, 30A
Current - Collector (Ic) (Max): 100A Power - Max: 463W
Input Type: Standard Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-247-3 Supplier Device Package: TO-247 [B]
Description
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V
Input Type: Standard
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Package / Case: TO-247-3
IGBT Type: PT
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.7V @ 15V, 30A
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Supplier Device Package: TO-247 [B]
Series: POWER MOS 7®
Current - Collector (Ic) (Max): 100A
Power - Max: 463W