APT5010JVR
MOSFET N-CH 500V 44A SOT-227
product image
APT5010JVR Picture
SeekIC No. : 004131051 Detail
APT5010JVR: MOSFET N-CH 500V 44A SOT-227
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT5010JVR
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: POWER MOS V® Manufacturer: Microsemi Power Products Group
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 44A
Interface Type : Ethernet, I2C, SPI, UART, USB Rds On (Max) @ Id, Vgs: 100 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 2.5mA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 470nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 8900pF @ 25V Power - Max: 450W
Mounting Type: Chassis Mount Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device Package: ISOTOP?
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET Feature: Standard
Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Packaging: Tube
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 44A
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 2.5mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 100 mOhm @ 500mA, 10V
Series: POWER MOS V®
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 470nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 8900pF @ 25V
Power - Max: 450W
Specifications
Symbol Parameter APT5010JVR UNIT
VDSS Drain-Source Voltage 500 Volts
ID Continuous Drain Current @ TC = 25°C 44 Amps
IDM Pulsed Drain Current 176
VGS Gate-Source Voltage Continuous ±30 Volts
VGSM Gate-Source Voltage Transient ±40
PD Total Power Dissipation @ TC = 25°C 450 Watts
Linear Derating Factor 3.6 W/°C
TJ,TSTG Operating and Storage Junction Temperature Range -55 to 150 °C
TL Lead Temperature: 0.063" from Case for 10 Sec. 300
IAR Avalanche Current(Repetitive and Non-Repetitive) 44 Amps
EAR Repetitive Avalanche Energy 50 mJ
EAS Single Pulse Avalanche Energy 2500
Description
The absolute maximum ratings of the APT5010JVR can be summarized as:(1)Drain-Source Voltage: 500 V;(2)Continuous Drain Current @ TC = 25°C: 44 A;(3)Pulsed Drain Current: 176 A;(4)Gate-Source Voltage Continuous: +/- 30 V;(5)Gate-Source Voltage Transient: +/- 40 V;(6)Total Power Dissipation @ TC = 25°C: 450 W;(7)Linear Derating Factor: 3.6 W/°C;(8)Operating and Storage Junction Temperature Range: -55 to 150 °C;(9)Lead Temperature: 0.063" from Case for 10 Sec: 300 °C;(10)Repetitive Avalanche Energy: 50 mJ.
The electrical characteristics of the APT5010JVR can be summarized as:(1)Drain-Source Breakdown Voltage: 500 V;(2)On State Drain Current: 44 A;(3)Drain-Source On-State Resistance: 0.100 Ohms. If you want to know more information such as the electrical characteristics about it, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPT5010JVR
VendorMicrosemi-PPG
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeChassis Mount
FET PolarityN-Channel
Power - Max450W
PackagingTube