APT5012WVR
Features: • Faster Switching • 100% Avalanche Tested• Lower Leakage • New TO-267 PackageSpecifications Symbol Parameter APT5012WVR UNIT VDSS Drain-Source Voltage 500 V ID Continuous Drain Current @ TC = 25°C 40 A IDM Pulsed Drai...
product image
APT5012WVR Picture
SeekIC No. : 004287350 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT5012WVR
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Faster Switching
• 100% Avalanche Tested
• Lower Leakage
• New TO-267 Package
Specifications
Symbol
Parameter
APT5012WVR
UNIT
VDSS
Drain-Source Voltage
500
V
ID
Continuous Drain Current @ TC = 25°C
40
A
IDM
Pulsed Drain Current 1
160
A
VGS
Gate-Source Voltage Continuous
±30
V
VGSM
Gate-Source Voltage Transient
±40
PD
Total Power Dissipation @ TC = 25°C
450
W
Linear Derating Factor
3.6
W/
TJ,TSTG
Operating and Storage Junction Temperature Range
-55 to 150
TL
Lead Temperature: 0.063" from Case for 10 Sec.
IAR
Avalanche Current 1 (Repetitive and Non-Repetitive)
EAR
Repetitive Avalanche Energy 1
50
mJ
EAS
Single Pulse Avalanche Energy 4
1.Repetitive Rating: Pulse width limited by maximum junction temperature.
4 Starting Tj = +25°C, L = 3.13mH, RG = 25, Peak IL = 40A