APT5016SFLLG
MOSFET N-CH 500V 30A D3PAK
product image
APT5016SFLLG Picture
SeekIC No. : 003433288 Detail
APT5016SFLLG: MOSFET N-CH 500V 30A D3PAK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT5016SFLLG
  • Qty
  • 0~30
Quick Details
Series: POWER MOS 7® Manufacturer: Microsemi Power Products Group
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Gain : 19.5 dB Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Standard Drain to Source Voltage (Vdss): 500V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 30A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 160 mOhm @ 15A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 1mA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 72nC @ 10V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 2833pF @ 25V
Power - Max: 329W Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA Supplier Device Package: D3 [S]
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Mounting Type: Surface Mount
FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 30A
Packaging: Tube
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 72nC @ 10V
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 1mA
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Package / Case: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Series: POWER MOS 7®
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 160 mOhm @ 15A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 2833pF @ 25V
Power - Max: 329W
Supplier Device Package: D3 [S]
Description
The following is about the absolute maximum ratings of APT5016SFLLG: (1)Drain-Source Voltage: 500 Volts; (2)Continuous Drain Current: 30 A; (3)Pulsed Drain Current: 120A; (4)Gate-Source Voltage Continuous: ±30 V; (5)Gate-Source Voltage Transient: ±40 V; (6)Total Power Dissipation @ TC = 25°C: 325 W; (7)Linear Derating Factor: 2.6 W/ ; (8)Operating and Storage Junction Temperature Range: -55 to 150 ; (9)Lead Temperature: 0.063" from Case for 10 Sec.: 300 ; (10)Avalanche Current (Repetitive and Non-Repetitive): 30 A; (11)Repetitive Avalanche Energy:30mJ; (12)Single Pulse Avalanche Energy: 1300 mJ.
The electrical characteristics of the APT5016SFLLG are: (1)drain-source breakdown voltage: 500V min; (2)on state drain current: 30A; (3)drain-source on-state resistance: 0.160 Ohms; (4)zero gate voltage drain current(VDS=VDSS, VGS=0V): 250A; (5)zero gate voltage drain current(VDS=0.8VDSS, VGS=0V, TC=125): 1000A; (6)gate-source leakage current: ±100nA; (7)gate threshold voltage: 3V min and 5V max.
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPT5016SFLLG
VendorMicrosemi-PPG
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Power - Max329W
PackagingTube