APT50GF120JRDQ3
IGBT 1200V 120A 521W SOT227
product image
APT50GF120JRDQ3 Picture
SeekIC No. : 004131556 Detail
APT50GF120JRDQ3: IGBT 1200V 120A 521W SOT227
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT50GF120JRDQ3
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Microsemi Power Products Group
IGBT Type: NPT Configuration: Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3V @ 15V, 75A
Current - Collector (Ic) (Max): 120A Current - Collector Cutoff (Max): 750µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 5.32nF @ 25V Maximum Operating Temperature : + 245 C
Power - Max: 521W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: ISOTOP
Description
Configuration: Single
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Series: -
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Package / Case: ISOTOP
Supplier Device Package: ISOTOP?
IGBT Type: NPT
Current - Collector Cutoff (Max): 750µA
Current - Collector (Ic) (Max): 120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3V @ 15V, 75A
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 5.32nF @ 25V
Power - Max: 521W
Features:
• Low Forward Voltage Drop
• High Freq. Switching to 20KHz
• RBSOA and SCSOA Rated
• Ultra Low Leakage Current
• Ultrafast Soft Recovery Anti-parallel Diode
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
VCES Collector-Emitter Voltage 1200 Volts
VGE Gate-Emitter Voltage ± 30 Volts
IC Continuous Collector Current @ TC = 25°C 120 Amps
IC Continuous Collector Current @ TC = 110°C 64 Amps
ICM Pulsed Collector Current 1 225 Amps
SSOA Switching Safe Operating Area @ TJ = 150°C 150A @ 1200V
PD Total Power Dissipation 521 Watts
TL Max. Lead Temp. for Soldering: 0.063" from Case for 10 Sec. 300 °C
Tj
Tstg
Operating and Storage Junction Temperature Range -55 to 150 °C
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPT50GF120JRDQ3
VendorMicrosemi-PPG
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Power - Max521W