APT50GT120JRDQ2
IGBT 1200V 72A 379W SOT227
product image
APT50GT120JRDQ2 Picture
SeekIC No. : 004131756 Detail
APT50GT120JRDQ2: IGBT 1200V 72A 379W SOT227
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT50GT120JRDQ2
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Thunderbolt IGBT® Manufacturer: Microsemi Power Products Group
IGBT Type: NPT Configuration: Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.7V @ 15V, 50A
Current - Collector (Ic) (Max): 72A Current - Collector Cutoff (Max): 400µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 2.5nF @ 25V Maximum Operating Temperature : + 245 C
Power - Max: 379W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: ISOTOP
Description
Configuration: Single
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Package / Case: ISOTOP
Supplier Device Package: ISOTOP?
IGBT Type: NPT
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.7V @ 15V, 50A
Series: Thunderbolt IGBT®
Power - Max: 379W
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 2.5nF @ 25V
Current - Collector Cutoff (Max): 400µA
Current - Collector (Ic) (Max): 72A
Features:
• Low Forward Voltage Drop
• High Freq. Switching to 50KHz
• Low Tail Current
• Ultra Low Leakage Current
• RBSOA and SCSOA Rated
• Intergrated Gate Resistor: Low EMI, High Reliability
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
VCES Collector-Emitter Voltage 1200 Volts
VGE Gate-Emitter Voltage ± 30 Volts
IC(1) Continuous Collector Current @ TC = 25°C 72 Amps
IC(1) Continuous Collector Current @ TC = 110°C 32 Amps
ICM(2) Pulsed Collector Current 1 150 Amps
SSOA Switching Safe Operating Area @ TJ = 150°C 150A @ 1200V
PD Total Power Dissipation 379 Watts
TL Max. Lead Temp. for Soldering: 0.063" from Case for 10 Sec. 300 °C
Tj
Tstg
Operating and Storage Junction Temperature Range -55 to 150 °C