APT50GT120JU3
IGBT 1200V 75A 347W SOT227
product image
APT50GT120JU3 Picture
SeekIC No. : 004131758 Detail
APT50GT120JU3: IGBT 1200V 75A 347W SOT227
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT50GT120JU3
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Processor Series : AM1810 Series: Trench + Field Stop IGBT®
Manufacturer: Microsemi Power Products Group IGBT Type: Trench and Field Stop
Configuration: Single Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.1V @ 15V, 50A Current - Collector (Ic) (Max): 75A
Current - Collector Cutoff (Max): 5mA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 3.6nF @ 25V
Power - Max: 347W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: ISOTOP
Description
Configuration: Single
Current - Collector (Ic) (Max): 75A
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
IGBT Type: Trench and Field Stop
Package / Case: ISOTOP
Current - Collector Cutoff (Max): 5mA
Supplier Device Package: SOT-227
Series: Trench + Field Stop IGBT®
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.1V @ 15V, 50A
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 3.6nF @ 25V
Power - Max: 347W
Features:
· Trench + Field Stop IGBT® Technology
- Low voltage drop
- Low tail current
- Switching frequency up to 20 kHz
- Soft recovery parallel diodes
- Low diode VF
- Low leakage current
- Avalanche energy rated
- RBSOA and SCSOA rated
· ISOTOP® Package (SOT-227)
· Very low stray inductance
· High level of integration
Application
· AC and DC motor control
·  Switched Mode Power Supplies
Specifications
Symbol Parameter Max ratings Unit
VCES Collector - Emitter Breakdown Voltage 1200 V
IC1 Continuous Collector Current TC = 25°C 75 A
IC2 TC = 100°C 50 A
ICM Pulsed Collector Current TC = 25°C 100 A
VGE Gate Emitter Voltage ±20 V
PD Maximum Power Dissipation TC = 25°C 347 W
IFAV Maximum Average Forward Current Duty cycle=0.5 TC = 80°C 27 A
IFRMS RMS Forward Current (Square wave, 50% duty) 34 A