APT50M38JFLL
MOSFET N-CH 500V 88A SOT-227
product image
APT50M38JFLL Picture
SeekIC No. : 004130980 Detail
APT50M38JFLL: MOSFET N-CH 500V 88A SOT-227
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT50M38JFLL
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: POWER MOS 7® Manufacturer: Microsemi Power Products Group
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 88A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 38 mOhm @ 44A, 10V Interface Type : Ethernet, I2C, SPI, UART, USB
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 5mA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 270nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 12000pF @ 25V Power - Max: 694W
Mounting Type: Chassis Mount Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device Package: ISOTOP?
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET Feature: Standard
Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Packaging: Tube
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 270nC @ 10V
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 12000pF @ 25V
Series: POWER MOS 7®
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 5mA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 88A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 38 mOhm @ 44A, 10V
Power - Max: 694W
Features:
• Lower Input Capacitance
• Increased Power Dissipation
• Lower Miller Capacitance
• Easier To Drive
• Lower Gate Charge, Qg
• Popular SOT-227 Package
Specifications
Symbol Parameter APT5010JFLL UNIT
VDSS Drain-Source Voltage 500 Volts
ID Continuous Drain Current @ TC = 25°C 91 Amps
IDM Pulsed Drain Current
364
VGS Gate-Source Voltage Continuous ±30 Volts
VGSM Gate-Source Voltage Transient ±40
PD Total Power Dissipation @ TC = 25°C 775 Watts
Linear Derating Factor 6.2 W/°C
TJ,TSTG Operating and Storage Junction Temperature Range -55 to 150 °C
TL Lead Temperature: 0.063" from Case for 10 Sec. 300
IAR Avalanche Current
(Repetitve and Non-Repetitive)
91 Amps
EAR Repetitive Avalanche Energy 50 mJ
EAS Single Pulse Avalanche Energy 3600
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPT50M38JFLL
VendorMicrosemi-PPG
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeChassis Mount
FET PolarityN-Channel
Power - Max694W
PackagingTube