APT50M65JFLL
MOSFET N-CH 500V 58A SOT-227
product image
APT50M65JFLL Picture
SeekIC No. : 004130785 Detail
APT50M65JFLL: MOSFET N-CH 500V 58A SOT-227
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT50M65JFLL
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: POWER MOS 7® Manufacturer: Microsemi Power Products Group
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 58A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 65 mOhm @ 29A, 10V Interface Type : Ethernet, I2C, SPI, UART, USB
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 2.5mA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 141nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 7010pF @ 25V Power - Max: 520W
Mounting Type: Chassis Mount Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device Package: ISOTOP?
Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Packaging: Tube
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V
Power - Max: 520W
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 2.5mA
Series: POWER MOS 7®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 58A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 65 mOhm @ 29A, 10V
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 141nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 7010pF @ 25V
Features:
• Lower Input Capacitance
• Increased Power Dissipation
• Lower Miller Capacitance
• Easier To Drive
• Lower Gate Charge, Qg
• Popular SOT-227 Package
Specifications
All Ratings: TC = 25°C unless otherwise specified.
Symbol Parameter APT5010JFLL UNIT
VDSS Drain-Source Voltage 500 Volts
ID Continuous Drain Current @ TC = 25°C 60 Amps
IDM Pulsed Drain Current
240
VGS Gate-Source Voltage Continuous ±30 Volts
VGSM Gate-Source Voltage Transient ±40
PD Total Power Dissipation @ TC = 25°C 540 Watts
Linear Derating Factor 4.32 W/°C
TJ,TSTG Operating and Storage Junction Temperature Range -55 to 150 °C
TL Lead Temperature: 0.063" from Case for 10 Sec. 300
IAR Avalanche Current
(Repetitve and Non-Repetitive)
60 Amps
EAR Repetitive Avalanche Energy 50 mJ
EAS Single Pulse Avalanche Energy 3000
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPT50M65JFLL
FET PolarityN-Channel
Power - Max520W
PackagingTube