APT50M75JLL
MOSFET N-CH 500V 51A SOT-227
product image
APT50M75JLL Picture
SeekIC No. : 004131006 Detail
APT50M75JLL: MOSFET N-CH 500V 51A SOT-227
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT50M75JLL
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: POWER MOS 7® Manufacturer: Microsemi Power Products Group
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 51A
Interface Type : Ethernet, I2C, SPI, UART, USB Rds On (Max) @ Id, Vgs: 75 mOhm @ 25.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 2.5mA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 125nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 5590pF @ 25V Power - Max: 460W
Mounting Type: Chassis Mount Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device Package: ISOTOP?
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET Feature: Standard
Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Packaging: Tube
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 51A
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 2.5mA
Power - Max: 460W
Series: POWER MOS 7®
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 75 mOhm @ 25.5A, 10V
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 125nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 5590pF @ 25V
Features:
• Lower Input Capacitance
• Increased Power Dissipation
• Lower Miller Capacitance
• Easier To Drive
• Lower Gate Charge, Qg
• Popular SOT-227 Package
Specifications
Symbol Parameter APT50M75JLL
UNIT
VDSS Drain-Source Voltage
500
Volts
ID Continuous Drain Current @ TC = 25
52
Amps
IDM Pulsed Drain Current
208
VGS Gate-Source Voltage Continuous
±30
Volts
VGSM Gate-Source Voltage Transient
±40
PD Total Power Dissipation @ TC = 25
480
Watts
Linear Derating Factor
3.84
W/
TJ,TSTG Operating and StorageTemperature Range
-55 to 150
TL Lead Temperature: 0.063" from Case for 10 Sec.
IAR Avalanche Current(Repetitive and Non-Repetitive)
Amps
EAR Repetitive Avalanche Energy
50
mJ
EAS Single Pulse Avalanche Energy
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPT50M75JLL
VendorMicrosemi-PPG
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeChassis Mount
FET PolarityN-Channel
Power - Max460W
PackagingTube