APT50M75JLLU2
POWER MOD MOSFET 500V 51A SOT227
product image
APT50M75JLLU2 Picture
SeekIC No. : 004131007 Detail
APT50M75JLLU2: POWER MOD MOSFET 500V 51A SOT227
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT50M75JLLU2
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: POWER MOS 7® Manufacturer: Microsemi Power Products Group
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 51A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 75 mOhm @ 25.5A, 10V Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 123nC @ 10V Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 5590pF @ 25V
Power - Max: 290W Package / Case : PGBA-516
Mounting Type: Chassis Mount Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device Package: SOT-227
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET Feature: Standard
Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 51A
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 123nC @ 10V
Packaging: Bulk
Series: POWER MOS 7®
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 75 mOhm @ 25.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 5590pF @ 25V
Power - Max: 290W
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 1mA
Features:
• Lower Input Capacitance
• Increased Power Dissipation
• Lower Miller Capacitance
• Easier To Drive
• Lower Gate Charge, Qg
• PFC "Boost" Configuration
Specifications
All Ratings: TC = 25°C unless otherwise specified.
Symbol Parameter APT5010JFLL UNIT
VDSS Drain-Source Voltage 500 Volts
ID Continuous Drain Current @ TC = 25°C 51 Amps
IDM Pulsed Drain Current
204
VGS Gate-Source Voltage Continuous ±30 Volts
VGSM Gate-Source Voltage Transient ±40
PD Total Power Dissipation @ TC = 25°C 465 Watts
Linear Derating Factor 3.72 W/°C
TJ,TSTG Operating and Storage Junction Temperature Range -55 to 150 °C
TL Lead Temperature: 0.063" from Case for 10 Sec. 300
IAR Avalanche Current
(Repetitve and Non-Repetitive)
51 Amps
EAR Repetitive Avalanche Energy 50 mJ
EAS Single Pulse Avalanche Energy 2500
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPT50M75JLLU2
VendorMicrosemi-PPG
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeChassis Mount
FET PolarityN-Channel
Power - Max290W
PackagingBulk