APT50M85JVFR
MOSFET N-CH 500V 50A SOT-227
product image
APT50M85JVFR Picture
SeekIC No. : 004131059 Detail
APT50M85JVFR: MOSFET N-CH 500V 50A SOT-227
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT50M85JVFR
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: POWER MOS V® Manufacturer: Microsemi Power Products Group
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 50A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 85 mOhm @ 500mA, 10V Interface Type : Ethernet, I2C, SPI, UART, USB
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 1mA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 535nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 10800pF @ 25V Power - Max: 500W
Mounting Type: Chassis Mount Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device Package: ISOTOP?
Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Packaging: Tube
Drain to Source Voltage (Vdss): 500V
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Power - Max: 500W
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 50A
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 1mA
Series: POWER MOS V®
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 10800pF @ 25V
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 85 mOhm @ 500mA, 10V
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 535nC @ 10V
Features:
• Fast Recovery Body Diode
• 100% Avalanche Tested
• Lower Leakage
• Popular SOT-227 Package
• Faster Switching
Specifications
Symbol Parameter APT30M40JVR UNIT
VDSS Drain-Source Voltage 500 Volts
ID Continuous Drain Current @ TC = 25°C 50 Amps
IDM Pulsed Drain Current 200
VGS Gate-Source Voltage Continuous ±30 Volts
VGSM Gate-Source Voltage Transient ±40
PD Total Power Dissipation @ TC = 25°C 500 Watts
Linear Derating Factor 4 W/°C
TJ,TSTG Operating and Storage Junction Temperature Range -55 to 150
TL Lead Temperature: 0.063" from Case for 10 Sec. 300
IAR Avalanche Current (Repetitive and Non-Repetitive) 30 Amps
EAR Repetitive Avalanche Energy 30 mJ
EAS Single Pulse Avalanche Energy 1300
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPT50M85JVFR
FET PolarityN-Channel
Power - Max500W
PackagingTube