APT56M60L
MOSFET N-CH 600V 56A TO-264
product image
APT56M60L Picture
SeekIC No. : 003430422 Detail
APT56M60L: MOSFET N-CH 600V 56A TO-264
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT56M60L
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Microsemi Power Products Group
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Gain : 19.5 dB Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Standard Drain to Source Voltage (Vdss): 600V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 60A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 130 mOhm @ 28A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 2.5mA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 280nC @ 10V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 11300pF @ 25V
Power - Max: 1040W Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-264-3, TO-264AA Supplier Device Package: TO-264
Description
Series: -
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 60A
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 280nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 11300pF @ 25V
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Package / Case: TO-264-3, TO-264AA
Supplier Device Package: TO-264
Power - Max: 1040W
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 2.5mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 130 mOhm @ 28A, 10V
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPT56M60L
VendorMicrosemi-PPG
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C56A
Power - Max1040W
PackagingTube